Historia

   
NAZWA Uczniowski Klub Sportowy „Krakowiak 85”
ADRES 31-615 Kraków, os. Złotego Wieku 4
FORMA PRAWNA Stowarzyszenie
ILOŚĆ CZŁONKÓW KLUBU ponad 100
WŁADZE KLUBU Przewodnicząca Klubu - Krzysztofa Pietrykowska
  Wiceprzewodnicząca-Lucyna Adamczyk (Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 85)
  Sekretarz – Wiktor Witowski
  Skarbnik – Krystyna Gądek
   

Klub jest zrzeszony w Związku Piłki Ręcznej w Polsce oraz w Małopolskim Związku Piłki Ręcznej siedzibą w Krakowie, ul. Ptaszyckiego 4.
Początki Uczniowskiego Klubu Sportowego Krakowiak’85 sięgają roku 1998, kiedy to ówczesna pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 85 w Krakowie mgr Barbara Nowak oraz nauczyciel Wychowania Fizycznego, mgr Andrzej Wiśniewski wraz z grupą nauczycieli i rodziców objęli opieką młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 85 w Krakowie, organizując zajęcia sportowo-rekreacyjne. Rejestracja Klubu nastąpiła 15 kwietnia 1999 roku.

W kolejnych latach drużyny klubu zostały zgłoszone do rozgrywek Małopolskiej Ligi Piłki Ręcznej. Zaczęto również organizować turnieje piłki ręcznej (Puchar Krakowiaka), które przybrały rangę międzynarodową. Dotychczas uczestniczyły w nich drużyny z Litwy, Chorwacji, Austrii, Szwajcarii, Czech, Finlandii, Niemiec i Polski.

W sezonie 2007/2008 UKS Krakowiak’85 odnotował pierwsze Mistrzostwo Małopolski w kategorii Młodzika Młodszego, premiowane udziałem w półfinale Mistrzostw Polski Młodzika Młodszego. Turniej półfinałowy odbywał się w Jarosławiu, gdzie zawodnicy z roczniak 1995/96 zajęli III miejsce. Udział w tym finale brał ówczesny zawodnik UKS Krakowiak’85, teraźniejszy zawodnik Młodzieżowej Kadry Narodowej Marcin Szopa.
Następnym wielkim sukcesem Klubu był udział zawodników z rocznika 1991 po zajęciu II miejsca w Małopolskiej Lidze Juniora w ćwierćfinale Mistrzostw Polski ZPRwP Juniora, w Kielcach w lutym 2009 roku.

Od 1999 roku piłkę ręczną w Krakowiaku trenują uczniowie z okolicznych osiedli dzielnicy Nowej Huty. Klub specjalizuje się w szkoleniu młodzieży w piłce ręcznej chłopców. Drużyny poszczególnych grup wiekowych walcząc w licznych turniejach krajowych i zagranicznych, zajmując miejsca na podium doskonale reprezentują Szkołę, Miasto Kraków, Małopolskę i Polskę. Młodzi Szczypiorniści biorąc udział w Małopolskiej Lidze Chłopców w 2012 r. zdobyli Mistrzostwo Małopolski, które było premiowane awansem do Mistrzostw Polski - Pucharu Polski Dzieci Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Zawody Pucharu ZPRP odbyły się w Kępnie, gdzie chłopcy zmagając się ze swoimi rówieśnikami z różnych stron Polski zdobyli złoty medal. Również w czerwcu 2012 roku jako reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 85 zawodnicy wzięli udział w Ogólnopolskim Festiwalu Piłki Ręcznej „Szczypiorniak na Orlikach” . Wygrywając ten turniej otrzymali złote medale i Puchar, które wręczali: ówczesna Pani Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha i Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce Pan Andrzej Kraśnicki.

W 2012 roku nasi zawodnicy brali udział w Krakowskiej Olimpiadzie Młodzieży, w której reprezentując Szkołę Podstawową nr 85 zostali Mistrzami Krakowa w kategorii Szkół Podstawowych, a starsi zawodnicy uczęszczający do Gimnazjum nr 37, zdobyli drugie miejsce w Krakowskiej Olimpiadzie Młodzieży w Piłkę Ręczną, powtarzając ten sukces w roku następnym. Dzięki rodzicom w lipcu 2012 r. chłopcy rocznik 1998 wyjechali na Międzynarodowy Turniej ”Interamnia World Cup Teramo” we Włoszech, który wygrali w swojej kategorii wiekowej zdobywając puchar turnieju.

W kwietniu 2013 r. chłopcy rocznik 1999 zdobyli I miejsce w XXXIII Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej o Puchar Lajkonika. Powtarzając ten sukces w roku następnym.

Młodzi Szczypiorniści jako Wice Mistrzowie Małopolski w dniach 3-5 maj 2013 roku w Lublinie wzięli udział w eliminacjach do Mistrzostw Polski w kategorii Młodzik.

W dniach 14-16 czerwca 2013 r. w Szczecinie zawodnicy UKS Krakowiak 85 zostali Wice Mistrzami Polski w Plażowej Piłce Ręcznej. 30 czerwca 2013 drużyna UKS Krakowiak’85 wygrała Karkowską Juliadę organizowaną przez Urząd Miasta Krakowa.

UKS Krakowiak’85 wraz z SP 85 od 2012 roku jest organizatorem Turnieju Przedszkolaka skupiającego dzieci w wieku przedszkolnym w rywalizacji sportowej z przedszkoli działających na pobliskich osiedlach. Rokrocznie Klub organizuje Memoriał doc. dr Władysława Stawiarskiego, który cieszy się dużą popularnością wśród klubów sportowych z całej Polski. Sukcesy dzieci Naszego Klubu doskonale reprezentują nasze Miasto Kraków na terenie całej Polski, a także na arenie Międzynarodowej.

Wychowankowie Klubu kontynuują swoją przygodę sportową na szczeblach już seniorskich klubów ligowych tj.:

- Dariusz Zajdel – wychowanek UKS Krakowiak 85 po zakończeniu SMS Gdańsk zawodnik I ligowego zespołu MTS Chrzanów
- Jakub Dudek – wychowanek UKS Krakowiak 85 – w 2010 roku powoływany do szkolenia Kadry Narodowej Juniora, wraz z Kadrą Małopolski zdobył srebrny medal w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, obecnie zawodnik I ligowego zespołu MTS Chrzanów
- Krzysztof Gądek - wychowanek UKS Krakowiak 85 obecnie uczeń SMS Gdańsk od 2014 r. powoływany do szkolenia Kadry Narodowej Juniora Młodszego
- Karol Put, Bartosz Kotuła - reprezentując Małopolskę zdobyli złoty medal w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w lipcu 2015 roku.


Poprzez sport motywujemy młodych sportowców do podnoszenia swoich wyników nie tylko sportowych. Sport, to możliwość rozwoju młodzieży w grupach rówieśniczych, kształtowanie postaw „Fair play”, wzajemna współpraca i pomoc. Ten proces przebiegający we współpracy z pedagogami szkoły, klubu sportowego i rodziców udowadnia dzieciom, że warto się starać.